Kał psa lub kota badamy przede wszystkim w celu stwierdzenia/wykluczenia obecności pasożytów. Badanie to może nam również dostarczyć wiele cennych informacji na temat funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Badanie kału w kierunku pasożytów

Nawet podczas regularnego stosowania preparatów na odrobaczenie zalecamy przynajmniej jednokrotnie w trakcie roku przebadanie kału.

Z uwagi na to, że nie przy każdej defekacji wydalane są pasożyty (bądź ich jaja), najlepiej jest zrobić próbkę zbiorczą z trzech dni. Dzięki temu badanie będzie bardziej wiarygodne.

Pamiętajmy o tym, że pasożyty wewnętrzne występujące u naszych pupili mogą znaleźć dogodne warunki do rozwoju również w naszym ciele. Dlatego tak ważne jest ustalenie z jakimi pasożytami mamy do czynienia i jakie kroki właściciel może podjąć w celu ochrony swojego zdrowia.

Jakie nieprawidłowości właściciel może stwierdzić w kale?

  • zmiana konsystencji- luźniejszy kał/biegunka; jeśli zmiana wystąpi jednorazowo nie musimy się tym przejmować. Jeśli jednak sytuacja się powtórzy zalecamy udanie się do lekarza weterynarii
  • zmiana kształtu- pojawienie się kału taśmowatego może świadczyć np. o powiększeniu prostaty
  • wspomniane już wcześniej pasożyty (np. długie glisty, białe człony)
  • śluz- niewielka jego ilość jest normalna, jednak przy nadmiarze należy obserwować następne defekacje i w przypadku przedłużającego się problemu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii
  • tłusty, papkowaty, jasny kał- występuje w przebiegu chorób trzustki
  • zmiana koloru- na żółty, szary, zielonkawy, bądź czarny
  • krew- w prawidłowym kale nie powinna być obecna, wyjątek stanowi np. suka w trakcie cieczki

Pobieranie kału do badania

Próbkę najlepiej pobrać do plastikowego pojemnika specjalnie do tego przeznaczonego, które wyposażone są w łyżeczki ułatwiające pobranie próbki.

Po pobraniu próbkę należy w jak najkrótszym czasie dostarczyć do gabinetu. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć go jak najszybciej dopuszczalne jest przechowywanie go w lodówce. Ważne żeby nie włożyć próbki do zamrażarki, ani nie przechowywać jej nasłonecznionym, ciepłym miejscu ponieważ taka próbka nie będzie zdatna do badania.

Uwaga, do niektórych badań wymagane jest natychmiastowe dostarczenie próbek do badania, których absolutnie nie możemy przechowywać w lodówce! Dlatego przed badaniem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia szczegółów pobierania próbki i przygotowania jej do badań.

Menu