Badanie kału u psa i kota

Kał psa lub kota badamy przede wszystkim w celu stwierdzenia / wykluczenia obecności pasożytów. Badanie to może nam również dostarczyć wiele cennych informacji na temat funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Badanie kału u psa, kota w kierunku pasożytów

Nawet podczas regularnego stosowania preparatów na odrobaczenie zalecamy przynajmniej jednokrotnie w trakcie roku przebadanie kału.

Z uwagi na to, że nie przy każdej defekacji wydalane są pasożyty (bądź ich jaja), najlepiej jest zrobić próbkę zbiorczą z trzech dni. Dzięki temu badanie będzie bardziej wiarygodne.

Pamiętajmy o tym, że pasożyty wewnętrzne występujące u naszych pupili mogą znaleźć dogodne warunki do rozwoju również w naszym ciele. Dlatego tak ważne jest ustalenie z jakimi pasożytami mamy do czynienia i jakie kroki właściciel może podjąć w celu ochrony swojego zdrowia.

Jakie nieprawidłowości właściciel może stwierdzić w kale psa, kota?

  • zmiana konsystencji – luźniejszy kał / biegunka – jeśli zmiana wystąpi jednorazowo nie musimy się tym przejmować. Jeśli jednak sytuacja się powtórzy zalecamy udanie się do lekarza weterynarii,
  • zmiana kształtu – pojawienie się kału taśmowatego może świadczyć np. o powiększeniu prostaty,
  • wspomniane już wcześniej pasożyty (np. długie glisty, białe człony),
  • śluz – niewielka jego ilość jest normalna, jednak przy nadmiarze należy obserwować następne defekacje i w przypadku przedłużającego się problemu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii,
  • tłusty, papkowaty, jasny kał – występuje w przebiegu chorób trzustki,
  • zmiana koloru – na żółty, szary, zielonkawy, bądź czarny,
  • krew – w prawidłowym kale nie powinna być obecna, wyjątek stanowi np. suka w trakcie cieczki.

Pobieranie kału do badania psa, kota

Próbkę najlepiej pobrać do plastikowego pojemnika specjalnie do tego przeznaczonego, które wyposażone są w łyżeczki ułatwiające pobranie próbki.

Po pobraniu próbkę należy w jak najkrótszym czasie dostarczyć do gabinetu. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć go jak najszybciej dopuszczalne jest przechowywanie go w lodówce. Ważne, żeby nie włożyć próbki do zamrażarki, ani nie przechowywać jej w nasłonecznionym, ciepłym miejscu, ponieważ taka próbka nie będzie zdatna do badania.

Uwaga

Do niektórych badań wymagane jest natychmiastowe dostarczenie próbek do badania, których absolutnie nie możemy przechowywać w lodówce! Dlatego przed badaniem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia szczegółów pobierania próbki i przygotowania jej do badań.