Większość opiekunów kojarzy zdjęcia rentgenowskie (RTG) jedynie z diagnostyką złamań i urazów kości. Tymczasem jest ona przydatna w wielu różnych przypadkach!
Czym są promienie rentgenowskie?
Promienie X zostały odkryte przez Wilhelma Conrada Roentgena w 1895 roku. Odkrył on, że przyłożenie wysokiego napięcia do lampy katodowej spowodowało fluorescencję materiału fosforyzującego i ustalił, że jest to wynikiem ekspozycji na nieznaną formę promieniowania elektromagnetycznego, które nazwał promieniami X.
Kiedy wykonuje się zdjęcia RTG?
W praktyce weterynaryjnej zdjęcia rentgenowskie służą do diagnostyki:
• złamań i urazów kości,
• skrętu żołądka u psów,
• niektórych nowotworów.
• ciąży,
• kamieni w pęcherzu moczowym lub obecności ciała obcego.
Urządzenie umożliwia również wykonywanie badań po podaniu kontrastu, które umożliwiają np. ocenę przemieszczania się środka w przewodzie pokarmowym.
Przygotowanie psa i kota do badania RTG
W przypadku diagnostyki z użyciem RTG konieczne bywa znieczulenie lub farmakologiczne uspokojenie psa lub kota. Konieczne jest bowiem prawidłowe ułożenie ciała pacjenta oraz utrzymanie go w bezruchu. Właściwe ułożenie jest bardzo ważne, ponieważ radiogramy niewłaściwie leżących psów lub kotów mogą być błędnie interpretowane!
Do badań z użyciem kontrastu zalecana jest 24-godzinna głodówka i/lub zastosowania środków przeczyszczających.
Ile czeka się na wyniki RTG?
Dzięki najnowszej technologii obraz RTG widoczny jest na komputerze wykonującego badanie lekarza weterynarii w ciągu kilku minut. Pierwszą diagnozę można zatem postawić na jednej wizycie. Pełen opis zdjęcia RTG do dokumentacji medycznej zwierzęcia wymaga jednak trochę czasu, dlatego zwykle wydajemy go we wcześniej umówionym terminie.