Czyszczenie zatok okołoodbytowych u psa, kota

W naszym gabinecie weterynaryjnym oferujemy możliwość czyszczenia zatok okołoodbytowych (gruczołów okołoodbytowych) u psa lub kota.

O zatokach okołoodbytowych u psa, kota

Zatoki okołoodbytowe znajdują się u psa i kota po obu stronach odbytu i zawierają wydzielinę o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu, która poprzez cienkie kanaliki jest z nich usuwana podczas defekacji. Jednak nie wszystkie czworonogi mają tyle szczęścia żeby proces ten zachodził u nich samoistnie, powodem najczęściej jest zatkanie kanalików, a w późniejszym czasie rozwój w nich stanu zapalnego.

Jak rozpoznać czy nasz pupil wymaga zabiegu oczyszczania gruczołów okołoodbytowych?

Jeśli okolica odbytu jest niezmieniona, zwierzę się nią zanadto nie interesuje, możemy uznać, ze wszystko jest w porządku. W przypadku problemów z zaleganiem wydzieliny – pierwszym i najbardziej widocznym objawem często jest „saneczkowanie” (pocieranie pupą o dywan, trawę), a następnie w przypadku narastania problemu nadmierne wylizywanie się, a nawet wygryzanie.

Delikatność i dokładność zabiegu czyszczenia zatok okołoodbytowych u psa, kota

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to zabieg przyjemny dla czworonoga, dlatego za każdym razem dokonujemy wszelkich starań, żeby wykonać go jak najdelikatniej i jak najszybciej, czemu oczywiście towarzyszy dokładność.

Częstotliwość czyszczenie zatok okołoodbytowych u psa, kota

Każdy zwierzak jest inny, u jednego będzie konieczność wykonywania tego zabiegu raz w miesiącu, a u innego raz na rok – o ile w ogóle.

Czy zabieg jest długi i nasz pupil zostanie wynagrodzony w jakiś sposób za dzielność?

Zabieg trwa krótko, a tuż po nasz psiak lub kociak na pewno dostanie jakąś smakowitą nagrodę za bycie dzielnym pacjentem. W końcu nie chcemy, żeby nasz gabinet kojarzył się z nieprzyjemnymi przygodami, dlatego staramy się zawsze zatrzeć jakoś te mniej przyjemne chwile.