Mój kot sika poza kuwetę? Jakie mogą być tego przyczyny?

Zupełnie zdrowy kot chodzi załatwiać swoje potrzeby do kuwety. Zdarza się jednak tak, że z dnia na dzień zaczyna sikać poza kuwetę. Z racji tego, że koty nie potrafią mówić starają się zwrócić Naszą uwagę że coś jest nie tak za pomocą dostępnych im metod czyli przykładowo oddają mocz poza kuwetę.

Najczęstsze problemy z jakimi zgłaszają się właściciele kotów to oprócz sikania poza kuwetę:
-kropelkowanie moczem czyli oddawaniem bardzo małych ilości moczu,
-zwiększona częstotliwość oddawania moczu
-krew w moczu.

Przyczyny oddawania moczu poza kuwetą u kota mogą mieć różne podłoże. Na początku należy wykluczyć problemy zdrowotne.

W tym celu należy wykonać:
-badanie moczu ( badanie ogólne wraz z oceną osadu pod mikroskopem w celu szukania ewentualnych kryształków)
-badanie krwi ze szczególnym uwzględnieniem parametrów nerkowych oraz jonogramu
-badanie usg jamy brzusznej/rtg (część kamieni zlokalizowanych w pęcherzu moczowym jest widoczna tylko w badaniu usg a część w rtg)

Jeśli w trakcie badania jakieś wyniki będą niepokojące to należy leczyć chorobę podstawową (najczęściej stan zapalny pęcherza lub kamice układu moczowego- więcej o kamicach moczowych u kotów już wkrótce)

Gdy jednak wyniki są w normie przyczyną mogą być zaburzenia behawioralne.Od problemów zdrowotnych przejdźmy do tych, które dotyczą kociej psychiki. Jednym z powodów sikania poza kuwetą u kota jest stres. Przyczyny zaś stresu u naszego pupila mogą być bardzo różne. Nawet zwykły remont mieszkania bywa dla nich zbyt dużym przeżyciem.Innymi stresującymi sytuacjami dla kotów są między innymi długa nieobecność ukochanego opiekuna, pojawienie się w domu innego zwierzaka czy narodziny dziecka.

Czynniki środowiskowe wywołujące stres i sikanie poza kuwetę u kota:
-brudna kuweta – częstotliwość czyszczenia, środek czyszczący
-ilość i rozmieszczenie kuwet
-rozmiar i rodzaj kuwety
-kuweta się żle kojarzy( kot został wystraszony gdy z niej korzystał) lub stoi w złym miejscu
-nieodpowiedni żwirek oraz jego ilość w kuwecie

Jeśli problem sikania poza kuwetę dotyczy kocurów niekastrowanych może to oznaczać że czas najwyższy na zabieg kastracji. Jest to wówczas znakowanie terenu , które należy do zachowań terytorialnych. W ten sposób samiec znaczy swój rewir.Kocur obsikuje głównie pionowe powierzchnie i zwykle zawsze te same.