Ochrona przed pchłami

Pchły to pasożyty zewnętrzne, które bytują na skórze zwierząt domowych, żywiąc się krwią i stanowiąc zagrożenie dla ich zdrowia. Gabinet weterynaryjny GoldenVet to miejsce, w którym dla Twojego pupila dobrana zostanie najlepsza ochrona przed pchłami oraz innymi pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi!

Cykl życiowy pchły

Pchły żerują i składają jaja na ciele zwierząt, które chwilę poźniej z łatwością spadają z sierści i lokalizują się między deskami podłogi lub na dywanie. Nowo wyklute larwy pcheł są smukłe i białe. Żywią się one szczątkami organicznymi znajdującymi się w środowisku oraz odchodami dorosłych osobników. Faza larwalna trwa zwykle 5–11 dni, ale może się przedłużyć w zależności od dostępności pokarmu. Dojrzała larwa wytwarza kokon, z którego wydostaje się pchła.

Choroby przenoszone przez pchły

Pchła powoduje nie tylko swędzenie! Przenosi również pasożyty, bakterie oraz powoduje inne zaburzenia. Przykłady to:
• Anemia: inwazja pcheł u kota lub psa może powodować anemię związaną z utratą krwi. Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych lub małych zwierząt.
• Tasiemczyce: pchły przenoszą również tasiemca, czyli jednego z pasożytów wewnętrznych.
• Hemobartonelloza: pchła może być wektorem niedokrwistości zakaźnej kotów.

Co to jest APZS?

Alergiczne pchle zapalenie skóry to jednostka chorobowa spotykana zarówno u psów, jak i kotów. Ślina pcheł stanowi dla nich silny alergen, co doprowadza do znacznego świądu. Zwierzęta wylizują lub wygryzają sierść, doprowadzając do podrażnienia skóry. Problem najczęściej pojawia się po pierwszym roku życia u psów i kotów skłonnych także do innych chorób dermatologicznych.

Preparaty na pchły

Na rynku zoologicznym znajduje się obecnie bardzo duży wybór preparatów przeciwpchelnych. Są one dostępne w formie:  pipet spot-on, tabletek, obroży, sprajów, szamponów.
Poszczególne produkty mają różny czas działania oraz odmienną skuteczność. Przykładowo preparaty spot-on oparte na fipronilu działają przeciwpchelnie około 6 tygodni, gdy tabletka może dać aż 12-sto tygodniową ochronę. Najpopularniejsza obroża zapewnia natomiast nawet 8 miesięcy bez pcheł.

Który preparat przeciwpchelny jest najlepszy?

Zakup odpowiedniego preparatu nie jest prosty! Opiekun musi wziąć pod uwagę nie tylko gatunek zwierzęcia. Masz wątpliwości? Gabinet weterynaryjny to najlepsze miejsce na zakup preparatów przeciwpchelnych i odrobaczających. Nasz personel ma ogromne doświadczenie i pomoże Państwu dobrać preparaty odpowiednie dla gatunku, wagi i rasy zwierzęcia oraz stylu życia opiekunów.

Sprawdź także, jak zabezpieczyć zwierzęta domowe przed kleszczami!