Paszport dla psa

Wrocław to miasto, w którym mieszkasz, ale podróżujesz ze zwierzętami towarzyszącymi po całej Unii Europejskiej? Podpowiadamy, jak dostać paszport dla psa czy innego zwierzęcia, które przewozisz.

  • Zwierzę musi być  oznakowane za pomocą transpondera (potocznie zwanego chipem) wszczepionego po lewej stronie szyi. Tatuaże były metodą identyfikacji zwierząt (do celów przemieszczania w UE) stosowaną do dnia 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed ww. datą mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest traktowane jako zgodne z przepisami rozporządzenia, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.
  • Gdy zwierzę jest oznakowane można wyrobić mu paszport.
  • Na koniec wykonywane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. W przypadku pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie u zwierzęcia powyżej 12 tygodni uzyskuje ono ważność po 21 dniach od szczepienia. Następne szczepienia są ważne od daty podania, o ile nie został przekroczony poprzedni termin ważności szczepienia. Data szczepienia przeciwko wściekliźnie nie może być wcześniejsza niż data wszczepienia chipu!

Zachipuj psa lub inne zwierzątko u nas.

Dlaczego Twoje zwierzę potrzebuje paszportu?

Paszport psa lub kota, tak samo, jak w przypadku ludzi stanowi potwierdzenie jego „tożsamości”! Jest to metoda identyfikacji psa, kota lub fretki oraz dowód jego zdrowia zawierający wpisy o aktualnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie oraz profilaktyce przeciwpasożytniczej.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

W gabinecie weterynaryjnym GoldenVet wiemy, że nikt nie lubi czekać dlatego, jeżeli Twój pies ma już chip, wypełniamy paszport oraz wpisujemy dane do systemu informatycznego podczas jednej wizyty!

Kiedy wyrobić paszport dla psa?

Nigdy nie zostawiaj tej kwestii na ostatnią chwilę! Możliwość przekroczenia granicy z danym dokumentem determinuje szczepienie przeciwko wściekliźnie, które zyskuje ważność 21 dni po iniekcji (w przypadku pierwszego szczepienia lub przekroczenia ustawowego terminu 12 miesięcy od poprzedniej dawki szczepionki)! Zgłoś się do nas około miesiąca przed planowanym wyjazdem, by bez kłopotu załatwić wszelkie formalności!

Czego jeszcze potrzebujesz podróżując z psem?

Paszport dla psa to nie wszystko! Każdy kraj ma odrębne przepisy związane z transportem zwierząt domowych, dlatego upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania!
• Większość krajów wymaga odnotowanego w paszporcie odrobaczenia wykonanego 72-48h przed wyjazdem,
• W przypadku transportu ponad 5 zwierząt przez jedną osobę konieczne jest świadectwo zdrowia.
• Niektóre kraje nie wpuszczają na swoje terytorium ras uznawanych za agresywne!
Pamiętaj, że jeśli podróżujesz z psem, którego nie jesteś właścicielem, powinieneś mieć ze sobą pisemne upoważnienie do przemieszczania zwierzęcia o charakterze niehandlowym!

Co Ci grozi, gdy podróżujesz z nieważnym paszportem?

Zgodnie z prawem w przypadku, gdy podczas kontroli granicznej stwierdzona zostanie niezgodność paszportu lub innych dokumentów z przepisami UE właściwa władza może:
• zawrócić zwierzę domowe do państwa, z którego wyjechało,
• poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia przez nie wymogów określonych przepisami,
• poddać zwierzę eutanazji (w przypadku braku możliwości realizacji dwóch pierwszych punktów).
Wszystkie opisane czynności przeprowadzane są na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę w czasie podróży.