Przepukliny u psa i kota

Operacja przepukliny u psa we Wrocławiu jest możliwa w gabinecie weterynaryjnym GoldenVet! Oferujemy Państwu nasze doświadczenie oraz indywidualne podejście do każdego przypadku. Nasza załoga zajmie się Twoim czworonogiem od momentu pierwszej wizyty po zdjęcie szwów oraz udzielenie niezębnych porad dotyczących opieki nad psem po operacji! Sprawdź, co musisz wiedzieć o przepuklinach u zwierząt domowych!

Przepuklina u psa lub kota – jak wygląda?

Każda przepuklina zbudowana jest z:
• worka,
• wrót,
• kanału,
• zawartości.
Zewnętrznie przepukliny wyglądają jak uwypuklenia lub guzy widoczne w okolicy pępka, pachwiny lub krocza.

Rodzaje przepuklin

Wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin:
1. Przepuklina pępkowa – najczęstszy typ przepuklin u szczeniąt. Jest ona widoczna jako miękkie uwypuklenie w pobliżu pępka. Operacja przepukliny u szczeniaka może zostać połączona z kastracją lub sterylizacją.
2. Przepuklina pachwinowa – pojawia się w okolicy pachwiny i jeżeli zawiera narządy wewnętrzne może zagrażać życiu! Typowo pojawia się u samic w średnim wieku.
3. Przepuklina przeponowa – spowodowana bywa dziurą w przeponie, która oddziela klatkę piersiową od brzucha. W tym przypadku organy wewnętrzne mogą dostać się do jamy klatki piersiowej, co powoduje trudności w oddychaniu.
4. Przepuklina kroczowa – ten typ przepukliny pojawia się najczęściej u niewykastrowanych samców w wieku powyżej 5 lat. Predysponowane rasy to m.in. Welsh Corgis, czy Boston Terrier.
5. Przepuklina rozworu przełykowego – zwykle powstaje w wyniku urazu, choć może być także problemem wrodzonym. Najczęściej diagnozuje się ją u buldogów angielskich i innych ras brachycefalicznych.

Przepuklina u psa – objawy, które musisz znać!

Pies, który ma przepuklinę, może wykazywać różne objawy, w tym:
• wymioty,
• spadek apetytu,
• gorączkę,
• drętwienie nóg,
• obrzęki,
• duszność,
• ślinotok,
• osłabienie.

Przepuklina u psa – czym grozi brak operacji?

Nie każda przepuklina zagraża życiu psa, ale każda powinna zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii. Przeprowadzone badania pozwolą ocenić stan czworonoga i podjąć decyzję o terminie zabiegu. Nieleczona przepuklina może powodować silny ból i prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Brak interwencji medycznej może skończyć się zgonem psa!

Operacja przepukliny u psa we Wrocławiu? – najpierw diagnostyka

Zanim pies zostanie poddany operacji nasi lekarze przeprowadzą wszystkie niezbędne badania! Jeśli przepuklina nie jest łatwa do ocenienia w podstawowym badaniu klinicznym, zlecamy wykonanie zdjęć RTG lub przeprowadzamy badanie USG jamy brzusznej.

Zabieg usunięcia przepukliny u psa i kota

Przepukliny u psów oraz kotów są całkowicie uleczalne! Operacja przepukliny polega na skorygowaniu otworu i wprowadzenia zawartości worka przepukliny z powrotem do jamy brzusznej. Po zabiegu czeka Was podawanie leków przeciwbólowych oraz zdjęcie szwów po około 10-14 dniach!

Wiemy, że operacja przepukliny u psa lub kota może być stresująca dla zwierzęcia oraz jego opiekuna! Dokładamy wszelkich starań, by pomóc Wam przejść czas zabiegu oraz rekonwalescencję bez zbędnych nerwów!