Gwarancja bezpieczeństwa Twojego zwierzaka
Spis treści
Jako właściciel zwierzaka z pewnością dbasz o jego bezpieczeństwo. W czasach postępu technologicznego chipowanie zwierząt to nie wymysł, ale przełomowy krok w kierunku zapewnienia większego bezpieczeństwa naszym zwierzętom. Dowiedz się, jak funkcjonuje chipowanie zwierząt, dlaczego stało się tak popularne i jakie korzyści przynosi zarówno zwierzętom, jak i właścicielom. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące zachipowania kota i psa.
Po co chipujemy czworonogi?
Chipowanie zwierząt przynosi wiele korzyści, zarówno dla właścicieli zwierząt, jak i dla samych zwierząt oraz dla społeczności. Oto niektóre z zalet chipowania:
- Zwiększenie szans na odnalezienie zwierzęcia: W przypadku zagubienia, chip może pomóc w szybkim zidentyfikowaniu zwierzęcia i powiadomieniu właściciela. Mikrochip, w przeciwieństwie do obroży, nie może się zgubić ani zużyć, co czyni go bardziej niezawodnym środkiem identyfikacji. W przypadku kradzieży zwierzęcia, obecność mikrochipu może pomóc w jego zidentyfikowaniu i potwierdzeniu własności.
- Dokumentacja medyczna: Niektóre systemy mikrochipów mogą przechowywać informacje o historii medycznej zwierzęcia, co jest przydatne w sytuacjach awaryjnych.
- Międzynarodowe podróże: W wielu krajach wymaga się mikrochipowania dla zwierząt podróżujących, co ułatwia przepływ i identyfikację zwierząt na granicach.
- Długoterminowa inwestycja: Po jednorazowym chipowaniu zwierzęcia, mikrochip powinien funkcjonować przez całe życie zwierzęcia, nie wymagając dodatkowych kosztów.
- Dodatkowo: Chipowanie jest nie tylko efektywnym sposobem na zabezpieczenie i identyfikację Twojego psa, ale również koniecznym krokiem w procesie wyrobienia paszportu. Paszport dla psa jest niezbędny, jeżeli planujesz podróżować ze swoim pupilem poza granice kraju. To dokument, który zawiera wszystkie istotne informacje na temat zdrowia i szczepień zwierzęcia, a chipowanie znacznie ułatwia proces jego wydania i aktualizacji. Dlatego zalecamy, aby każdy właściciel psa rozważył możliwość zaszczepienia mikrochipu już na wczesnym etapie życia swojego czworonoga
Jak działa i co zawiera czip u psa?
Mikrochip przechowuje unikalny numer identyfikacyjny. Specjalnym czytnikiem do chipa odczytujemy jego numer oraz informacje o zwierzęciu i dane kontaktowe właściciela. Twoje imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu zostaną zapisane w bazie danych.
Czip dla psa z GPS?
Czip u zwierząt jest pasywnym urządzeniem identyfikacyjnym, czyli nie ma funkcji GPS i nie umożliwia aktywnego śledzenia zwierzęcia.
Jak sprawdzić chip u psa?
Jeśli istnieje potrzeba sprawdzenia obecności lub lokalizacji mikrochipu, najlepiej jest skorzystać ze specjalnego czytnika mikrochipów, który jest w stanie wykryć i odczytać informacje z chipa. Takie urządzenia są dostępne u weterynarzy i w wielu schroniskach.
Rejestracja chipa psa
Rejestracja czipa psa jest ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa i znalezienia zwierzęcia w przypadku zagubienia. Aby zarejestrować czip psa, wykonaj poniższe kroki:
- Skontaktuj się z weterynarzem: Jeśli twój pies jest już zaczipowany, zwykle dostaniesz od niego dokumentację zawierającą numer chipa od razu po zabiegu.
- Zdobądź numer chipa: Upewnij się, że masz dokładny numer chipa. To unikalny numer identyfikacyjny, który jest zapisany w chipie. Składa się z cyfr i/lub liter.
- Zarejestruj się w bazie danych: Teraz musisz zarejestrować numer chipa w odpowiedniej bazie danych. W zależności od kraju istnieje wiele różnych baz, w których można zarejestrować informacje o chipie psa. Gdy czipujesz psa w gabinecie GoldenVet wskażemy Ci odpowiednią bazę danych.
- Wypełnij formularz rejestracyjny: Często będziesz musiał wypełnić formularz rejestracyjny, podając informacje o sobie jako właścicielu psa oraz dane dotyczące psa, takie jak jego imię, rasa, płeć itp. Będziesz musiał również podać numer chipa.
- Płatność (jeśli jest wymagana): W niektórych bazach danych wymaga się opłaty rejestracyjnej lub abonamentu za utrzymanie danych. Upewnij się, że wiesz, ile to kosztuje i że opłacisz tę kwotę.
- Aktualizacja informacji: Regularnie sprawdzaj i aktualizuj informacje w bazie danych, szczególnie jeśli zmienią się twoje dane kontaktowe.
Rejestracja chipa u psów jest ważna, ponieważ umożliwia odnalezienie ich właściciela w przypadku zagubienia lub kradzieży. Ten system umożliwia weterynarzom, schroniskom dla zwierząt oraz innym instytucjom z czytnikami chipów skanowanie zwierząt w celu odnalezienia ich właściciela. Rejestracja chipu w jednej z baz danych jest kluczowa, ponieważ niezarejestrowany chip jest bezużyteczny. W związku z tym każdy właściciel psa powinien upewnić się, że chip jego zwierzaka został właściwie zarejestrowany.
Co robimy po zabiegu chipowania?
- Sprawdzamy czy czytnik wykrywa chip,
- Wskazujemy najbardziej rozpowszechnioną bazę danych w regionie.
Kiedy można zachipować psa?
Zachipować możemy zarówno psa, jak i kota (szczególnie zalecamy w przypadku kotów wychodzących). Wstrzyknięcie chipu możemy wykonać u zwierzaka w każdym wieku.
W naszym gabinecie weterynaryjnym GoldenVet we Wrocławiu chipowanie psa bądź kota możemy przeprowadzić podczas każdej wizyty – jeśli nie ma ku temu przeciwskazań.
Czy chipowanie psa boli?
Chipowanie polega na wstrzyknięciu chipa pod skórę w okolicy szyi. Zabieg jest krótki, trwa tyle, co zwykły zastrzyk, a bolesność wiąże się tylko z wbiciem igły. Po zabiegu nie ma skutków ubocznych czy późniejszych obostrzeń.
Ile kosztuje zaczipowanie zwierzaka?
Koszt zachipowania psa może różnić się w zależności od regionu, kraju, kliniki weterynaryjnej oraz rodzaju używanego chipa. Ogólnie rzecz biorąc, koszty te mogą wynosić od 50 do około 200 złotych.
Czy chipowanie psa jest obowiązkowe?
W wielu krajach chipowanie psów jest obowiązkowe, ale regulacje mogą się różnić w zależności od kraju czy nawet regionu.
W Polsce zgodnie z przepisami, chipowanie jest obowiązkowe dla psów rasowych, przeznaczonych do rozrodu, uczestniczących w wystawach oraz dla psów w służbach mundurowych. Ponadto, obowiązek chipowania dotyczy również psów, które zostały przyjęte do schroniska.
Czy chip u psa jest wyczuwalny?
Mikrochip implantowany u psa jest bardzo mały, zwykle ma rozmiar ziarna ryżu lub jeszcze mniejszy, i jest umieszczany pod skórą zwierzęcia, zazwyczaj z lewej strony szyi. Choć mikrochip nie jest zazwyczaj wyczuwalny, mogą występować wyjątki uzależnione np. od rozmiaru i budowy psa, czy reakcji tkanek. W praktyce większość właścicieli psów nie jest w stanie wyczuć mikrochipu u pupila, a zwierzę na co dzień nie wyczuwa obecności chipu.
Nie zapomnij również zapytać weterynarza o dostępne opcje chipów i rodzaje baz danych, w których można je zarejestrować.
Czip dla psa, tak czy nie?
Chipowanie zwierząt stało się standardem w wielu krajach na świecie. Ma to na celu zapewnienie skuteczniejszej identyfikacji zwierząt i zwiększenie ich bezpieczeństwa. Mimo, że chip nie umożliwia aktywnego śledzenia lokalizacji, odgrywa kluczową rolę w powrocie zagubionych zwierząt do ich rodzin. Pamiętaj, że koszty związane z chipowaniem psa są niewielkie w porównaniu z korzyściami, jakie płyną z identyfikacji zwierzęcia w przypadku zagubienia. Znaczenie tego rozwiązania jest nie do przecenienia, biorąc pod uwagę liczbę zwierząt, które każdego roku gubią się lub są porzucane. Chipowanie, będące jednym z narzędzi wspierających odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami, przyczynia się do tworzenia bardziej świadomego i bezpiecznego społeczeństwa dla naszych czworonożnych przyjaciół.
Zachęcamy, aby zachipować swojego zwierzaka, by zapewnić mu należyte bezpieczeństwo. Zadbaj o pupila już teraz i skontaktuj się z naszym gabinetem GoldenVet, w celu umówienia wizyty.