Kleszcze u psa

Jak radzić sobie z nieprzyjacielem?

Gdy przychodzi wiosna pojawiają się kleszcze. Te małe pajęczaki stanowią duże zagrożenie dla psów, ponieważ przenoszą groźne choroby. Kiedyś kojarzone jedynie z lasem lub wakacjami na wsi, obecnie coraz częściej kryją się w trawnikach miejskich parków. Ostatnio nie są też im straszne niskie temperatury co powoduje, że są spotykane nawet w zimnych miesiącach.

rodzaje kleszczy
krople na kleszcze

Jak więc zapobiegać chorobom odkleszczowym?

Aby ochronić psa przed kleszczami, należy sięgnąć po dostępne na rynku preparaty biobójcze:

  1. spot-on (krople),
  2. obroże,
  3. spraye
  4. czy tabletki do rozgryzania.

Skuteczna ochrona przed kleszczami

Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym, co będzie najlepszą opcją w konkretnym przypadku. Szukając właściwej metody zabezpieczenia należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak sposób aplikacji preparatu, czas działania czy wodoodporność.

Najlepsze środki repelencyjne do ochrony przed kleszczami

Krople (spot-on)

Najbardziej tradycyjnym preparatem zabezpieczającym na kleszcze są krople. Kropimy je na skórę (po rozchyleniu sierści) w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa zaczynając od karku. Przed zakropieniem i kilka dni po nim nie należy psa kąpać. Preparat wnika przez skórę i rozchodzi się po podskórnych naczyniach krwionośnych  zapewniając ochronę przez  4 tygodnie. Preparaty typu spot-on można podawać już powyżej 8 tygodnia życia.

Obroże

Wygodniejszą formą ochrony przeciwkleszczowej są broże, ponieważ  działają one przez praktycznie cały sezon, czyli 7-8 miesięcy.

Mają działanie zarówno odstraszające i kleszczobójcze.

Aby obroża spełniała dobrze swoją funkcję musi być odpowiednio założona. Nie może być więcej luzu niż na dwa palce między szyją psa a obrożą.

obroże na kleszcze
spray na kleszcze dla zwierząt

Pies powinien nosić obrożę przez całą dobę a raz na jakiś czas należy ją przetrzeć aby odblokować pory, którymi są uwalniane substancje czynne.

Dobrej jakości obroże są wodoodporne i bezzapachowe i nadają się dla psów zarówno młodych jak i starszych.

Spraye

Bardzo dobrze sprawdzają się u psów poniżej 2 kg lub bardzo młodych poniżej 8 tygodnia życia.

Dla większych psów nie są zbyt opłacalne, ponieważ zwykle trzeba wykonać około 10 psiknięć na kg masy ciała.

Można je stosować jako dodatkową ochronę odstraszająca u większych psów, podczas wyjazdów na tereny obfitujące w kleszcze.

Tabletki smakowe

Ciekawą propozycją są również tabletki smakowe, które w zależności od producenta działają od 4 do 12 tygodni.

Substancja czynna tabletki po podaniu doustnym szybko wchłania się i rozchodzi za pomocą białek osocza po organizmie.

U bardzo małej ilości psów mogą się pojawić przejściowe objawy żołądkowo jelitowe, które bardzo szybko mijają.

tabletki na kleszcze

Ważne w ochronie przed kleszczami

Choroby odkleszczowe są częstym problemem zagrażającym życiu i zdrowiu Twojego psa, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę przeciwkleszczową, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Najważniejsza w ochronie przeciw kleszczom jest regularność. Nie należy dopuszczać do powstania tzw. „okienka” w podawaniu preparatów. Najlepiej stosować je już kilka dni przed upływem końca działania.

Pamiętajmy, że żadna metoda nie chroni w stu procentach. Z racji tego, że nie każdy preparat działa odstraszająco, kleszcze mogą się wbić w skórę psa. Po rozpoczęciu żerowania powinny się ususzyć i odpaść, aby nie doszło do przeniesienia choroby.