Odpowiedzialny wybór troskliwego właściciela
Zastanawiasz się nad wykastrowaniem swojego kota? To decyzja, która dla wielu właścicieli jest nie tylko praktyczna, ale również trudna do podjęcia. Kastracja kota to odpowiedzialny krok w stronę zdrowia i komfortu swojego czworonogiego przyjaciela. Wybór kastracji może rodzić wiele pytań i wątpliwości, zwłaszcza w obliczu różnych opinii i mitów krążących wokół tego zabiegu. W jasny sposób odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące kastracji, abyś mógł podjąć świadomą i dobrze przemyślaną decyzję w kwestii zdrowia swojego kota.
Zalety kastracji kota
- Usuwa ryzyko rozwoju chorób prostaty i jąder,
- Powoduje zmiany w zachowaniu – kot staje się spokojniejszy, bardziej towarzyski, chętniej pozostaje w domu,
- Zmniejsza kocią potrzebę oddalania się od domu w celu poszukiwania kotki, co z kolei minimalizuje ryzyko wypadków komunikacyjnych i innych urazów,
- Redukuje agresję terytorialną i częstotliwość bójek z innymi kotami, co pozwala uniknąć ciężko gojących się ran powstających wskutek pogryzienia czy zakażenia potencjalnie śmiertelnymi chorobami (FeLV, FIV),
- Eliminuje znaczenie terenu, czyli w tym przypadku naszego mieszkania, moczem o bardzo intensywnym, praktycznie niemożliwym do usunięcia zapachu,
- Zapobiega niechcianym ciążom poprzez uniemożliwienie pokrycia kotki.
Kiedy kastrować kota?
Zabieg najlepiej wykonywać u kotów młodych, około 7-8 miesiąca życia, po osiągnięciu przez ich układ moczowo-płciowy dojrzałości. Warto poradzić się lekarza weterynarii, który na pewno doradzi najlepszy dla naszego pupila termin. Młode koty lepiej znoszą narkozę, okres rekonwalescencji oraz nie wykształcają one w tym czasie jeszcze trwałych wzorców behawioralnych.
Jak przygotować kota do zabiegu kastracji?
Zwierzę powinno być przegłodzone przed zabiegiem ok. 12 godzin, gdyż znieczulenie często prowokuje nudności i wymioty, co grozić może zachłyśnięciem treścią pokarmową. Sam zabieg jest krótki, natomiast pacjent zostaje w gabinecie do wybudzenia. W między czasie monitorowane są jego funkcje życiowe, zapewniona jest pomoc przeciwbólowa oraz proces wybudzania.
Przed zabiegiem warto zrobić również badania krwi, aby mieć pewność, że nasz pupil przystępuje do zabiegu w pełni sił i zdrowia.
Jak przebiega sam zabieg?
Kastracja kota to prosty zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Polega na nacięciu skóry moszny i usunięciu jąder, najczęściej z pozostawieniem rany bez szycia, ponieważ jest ona na tyle mała, że zrasta się sama.
Kot po kastracji
Jak zadbać o kota po zabiegu?
Po zabiegu najlepiej mieć kota na oku. Powinno się zapewnić mu spokój, najlepiej zostawić go na legowisku lub w transporterze, aby pierwsze godziny po kastracji nie skakał, np. na kanapę. Pierwszy posiłek podajemy po około 2-3 h od odbioru zwierzaka w zależności od jego samopoczucia. Najgorsza jest pierwsza doba po zabiegu, następnego dnia koty zwykle wracają do pełnej aktywności.
Zmiana zachowania kota po zabiegu
Warto pamiętać, że wraz ze zmianą temperamentu po kastracji zmniejsza się również ilość ruchu naszego kota, a także jego zapotrzebowanie żywieniowe. W badaniach klinicznych wykazano, że zwierzęta kastrowane wykazują w ciągu roku od zabiegu wzrost masy rzędu średnio 30%. Dbając o odpowiednią dietę kota po zabiegu oraz ilość ruchu jesteśmy w stanie kontrolować jego wagę.
Ile goi się rana po kastracji?
Po kastracji kota, czas gojenia rany chirurgicznej zależy od wielu czynników, takich jak wiek kota, ogólna kondycja zdrowia, a także dokładność postępowania pooperacyjnego. Rana po zabiegu nie jest zaszywana. Jest ona na tyle mała, że zrasta się sama. Rany po kastracji u kota zazwyczaj goją się stosunkowo szybko. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, większość kotów będzie miała prawie całkowicie zagojone rany w ciągu 7-10 dni. Jednak, nawet jeśli rana zewnętrznie wygląda na zagojoną, proces pełnego gojenia wewnętrznych tkanek może trwać dłużej.
Ponadto, należy regularnie kontrolować ranę pod kątem oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, nieprzyjemny zapach czy wydzielina. A w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.
Czy kastracja jest dla Twojego kota?
Decyzja o kastracji kota niesie za sobą szereg rozważań dotyczących zdrowia i dobrostanu naszego czworonogiego przyjaciela. Każda decyzja w tej kwestii powinna być świadoma i oparta na rzetelnych informacjach. Pamiętajmy, że każdy kot to indywidualny przypadek, a jego potrzeby mogą się różnić w zależności od wielu czynników.
W związku z tym, jeśli zastanawiasz się nad kastracją swojego kota lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego procesu, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym weterynarzem. Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów, by zagwarantować swojemu kotu jak najlepsze warunki i opiekę. Skonsultuj się z nami już dziś!