Kastracja kota – wszystko co powinniście wiedzieć
Pytacie – Po co?, Kiedy?, Jak przebiega zabieg? i Jak wygląda opieka po operacji? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
6 głównych zalet kastracji kota
- usuwa ryzyko rozwoju chorób prostaty i jąder,
- powoduje zmiany w zachowaniu – kot staje się spokojniejszy, bardziej towarzyski, chętniej pozostaje w domu,
- zmniejsza kocią potrzebę oddalania się od domu w celu poszukiwania kotki, co z kolei minimalizuje ryzyko wypadków komunikacyjnych i innych urazów,
- redukuje agresję terytorialną i częstotliwość bójek z innymi kotami, co pozwala uniknąć ciężko gojących się ran powstających wskutek pogryzienia czy zakażenia potencjalnie śmiertelnymi chorobami (FeLV, FIV),
- eliminuje znaczenie terenu, czyli w tym przypadku naszego mieszkania, moczem o bardzo intensywnym, praktycznie niemożliwym do usunięcia zapachu,
- zapobiega niechcianym ciążom poprzez uniemożliwienie pokrycia kotki.
Czy kot zmieni się po kastracji?
Warto pamiętać, że wraz ze zmianą temperamentu po kastracji zmniejsza się również ilość ruchu naszego kota, a także jego zapotrzebowanie żywieniowe. W badaniach klinicznych wykazano, iż zwierzęta kastrowane wykazują w ciągu roku od zabiegu wzrost masy rzędu średnio 30%. Dbając o odpowiednią dietę kota po zabiegu oraz ilość ruchu jesteśmy w stanie kontrolować jego wagę.
Kiedy najwcześniej kastrować kota?
Zabieg najlepiej wykonywać u kotów młodych, około 7-8 miesiąca życia, po osiągnięciu przez ich układ moczowo-płciowy dojrzałości. Warto poradzić się lekarza weterynarii, który na pewno doradzi najlepszy dla naszego pupila termin. Młode koty lepiej znoszą narkozę, okres rekonwalescencji oraz nie wykształcają one w tym czasie jeszcze trwałych wzorców behawioralnych.
Jak przebiega zabieg kastracji kota?
Kastracja kota to prosty zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Polega na nacięciu skóry moszny i usunięciu jąder, najczęściej z pozostawieniem rany bez szycia, ponieważ jest ona na tyle mała, że zrasta się sama.
Jak przygotować kota do zabiegu kastracji?
Zwierzę powinno być przegłodzone przed zabiegiem ok. 12 godzin, gdyż znieczulenie często prowokuje nudności i wymioty, co grozić może zachłyśnięciem treścią pokarmową. Sam zabieg jest krótki, natomiast pacjent zostaje w gabinecie do wybudzenia. W między czasie monitorowane są jego funkcje życiowe, zapewniona jest pomoc przeciwbólowa oraz proces wybudzania.
Opieka po zabiegu kastracji kota
Po zabiegu najlepiej mieć kota na oku. Powinno się zapewnić mu spokój, najlepiej zostawić go na legowisku lub w transporterze, aby pierwsze godziny po kastracji nie skakał, np. na kanapę. Jedzenie podajemy po około 2-3 h od odbioru zwierzaka w zależności od jego samopoczucia. Najgorsza jest pierwsza doba po zabiegu, następnego dnia koty zwykle wracają do pełnej aktywności.