Usuwanie kamienia nazębnego u psa i kota

Jednym z zabiegów w stomatologii weterynaryjnej jest usuwanie kamienia nazębnego u psa, kota.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego u psa i kota krok po kroku?

  1. Jeśli zwierzak nie miał wykonywanego badania krwi w przeciągu ostatnich 6 miesięcy należy takie badanie zrobić w celu upewnienia się, że możemy wykonać zabieg w znieczuleniu ogólnym.
  2. Jeśli wyniki są prawidłowe, umawiamy się na wizytę.
  3. Po przyjściu zwierzak dostaje zastrzyk z lekiem uspokajającym.
  4. Upewniamy się, że zwierzak jest gotowy do zabiegu. Zakładamy wenflon, przenosimy pacjenta do sali zabiegowej i podajemy kolejną dawkę leków anestezjologicznych.
  5. Przy pomocy urządzenia czyszczącego ultradźwiękami usuwamy kamień nazębny, zarówno na powierzchni naddziąsłowej, jak i poddziąsłowej zęba.
  6. Badamy dokładnie stan jamy ustnej oraz struktur, które się w niej znajdują (język, policzki, podniebienie, gardło).
  7. Kończymy zabieg.
  8. Wybudzamy zwierzaka, który po odbiorze przez właściciela wychodzi z gabinetu na własnych łapkach.

Predysponowane do występowania kamienia nazębnego są przede wszystkim małe rasy psów oraz zwierzęta, u których na co dzień nie stosuje się żadnej profilaktyki zapobiegającej narastanie płytki nazębnej. Miejmy to na uwadze przy wizytach w gabinecie weterynaryjnym i zawsze poprośmy lekarza, żeby ocenił stan uzębienia pacjenta i zadecydował, czy przypadkiem nie jest konieczne wykonanie takiego zabiegu bądź jakich środków należy użyć, żeby go uniknąć.

Dlaczego konieczne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego u psów i kotów?

Narastająca płytka nazębna wywołuje szereg skutków niepożądanych. Zaczynając od tych najmniej uciążliwych jak nieprzyjemny oddech, a na stanach zapalnych dziąseł kończąc. Ponadto dłużej utrzymujący się stan zapalny w jamie ustnej może niekorzystnie wpływać na kondycję całego organizmu. Dlatego pamiętajmy, że to nie jest zabieg kosmetyczny, a zaliczający się o profilaktyki leczniczej chorób jamy ustnej.

Czy można uniknąć zabiegu usuwania kamienia nazębnego u psów i kotów?

Jak najbardziej! Jeśli będziemy czyścić naszym zwierzakom ząbki przynajmniej dwa razy w tygodniu na pewno uda nam się uniknąć zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w przeróżnych formach:

  • klasyczne szczoteczki i pasty do zębów,
  • porowate chusteczki,
  • proszki,
  • żele.

W swoim asortymencie posiadamy niektóre z nich, z chęcią pomożemy dobrać Państwu najodpowiedniejszy środek i zapoznamy z jego stosowaniem.