Kastracja psa

Istotą zabiegu kastracji jest usunięcie obu jąder.

Kiedy wykastrować psa?

Wszystko zależy od wielkości psa,

  • ponieważ psy ras małych dojrzewają szybciej i u nich zabieg możemy na spokojnie wykonać w okolicy 6 miesiąca życia,
  • natomiast w przypadku ras olbrzymich, których proces dojrzewania kończy się dopiero w okolicy 16 miesiąca życia, z zabiegiem kastracji wypadałoby się wstrzymać do pełnego rozwoju kośćca i mięśni takiego pacjenta.

Zalety kastracji psa

  1. ograniczenie populacji psów,
  2. wyeliminowanie popędu płciowego u psa, co zapobiega „wycieczkom” w poszukiwaniu suczek w okresie cieczki,
  3. zmniejszenie ryzyka występowania chorób jąder (w tym przede wszystkim chorób nowotworowych),
  4. możliwym efektem jest zmniejszenie zachowań agresywnych (ale nie jest to regułą!) i zrównoważenie charakteru psiaka.

Jak przygotować psa do zabiegu kastracji?

Kastracja psa jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozie), dlatego ważne jest wcześniejsze zbadanie krwi naszego pupila w celu potwierdzenia możliwości zastosowania środków usypiających. Badanie należy zrobić w przeciągu około tygodnia poprzedzającego zabieg. Przed zabiegiem kastracji konieczna jest 12 godzinna głodówka.

Przebieg zabiegu kastracji u psa

    Po przyjściu na umówioną wizytę pieskowi zostają podane leki uspokajające w obecności właściciela, następnie pacjent zostaje w gabinecie, a z Panem/Panią umawiamy się na odbiór po zabiegu. Pieskowi zostaje założony wenflon, wygalana jest okolica jąder, następnie pacjent trafia na salę zabiegową i dostaje kolejne leki anestetyczne oraz przeciwbólowe (zabieg kastracji psa NIE boli!). Przeprowadzane jest jedno cięcie wzdłuż brzucha nad moszną, przez które wyciągane, a następnie usuwane są oba jądra. Po podwiązaniu naczyń i powrózków nasiennych rana zostaje zaszyta szwami wchłanialnymi. Cały zabieg trwa około 20 minut. Następnie psiak dostaje osłonowo leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybiotyki o przedłużonym działaniu oraz środek wybudzający, żeby na czas przyjścia właściciela był gotowy na wyjście o własnych łapkach.

Postępowanie po zabiegu kastracji u psa

Przez około tydzień czasu wymagane jest, aby psiak chodził w kołnierzu, ponieważ rana gojąc się będzie go swędzieć i jeśli będzie miał do niej swobodny dostęp to najpewniej doszłoby do rozlizania i ponownego otwarcia rany. Po powrocie z zabiegu piesek będzie ospały, będzie miał problemy z koordynacją, ale na następny dzień wszystko powinno wrócić do normy.

Karmienie psa po zabiegu

Po powrocie do domu z zabiegu karmimy psiaka dopiero po około dwóch godzinach. Jeśli chodzi o psią dietę, tutaj nie musimy nic zmieniać, ale ważne jest, żeby trzymać się ustalonej dawki żywieniowej, ponieważ w najbliższych tygodniach z powodu zmian hormonalnych psiak będzie miał zwiększony apetyt.