Ultrasonografia to obecnie najczęściej stosowana forma obrazowania w praktyce weterynaryjnej (obok zdjęć RTG), której działanie opiera się na falach ultradźwiękowych. Ich odbijanie od tkanek narządów umożliwia tworzenie obrazów poszczególnych struktur organizmu jak pęcherz moczowy, nerki lub wątroba.
Zastosowanie ultrasonografii w praktyce weterynaryjnej
Badanie USG służy do oceny:
• serca,
• narządów jamy brzusznej,
• węzłów chłonnych,
• mięśni,
• ścięgien oraz więzadeł.
U psów i kotów USG służy najczęściej do badania jamy brzusznej. Nasi specjaliści wykonują wtedy systematyczną ocenę wszystkich narządów w celu zidentyfikowania przyczyn objawów chorobowych! Analizujemy m.in. zmiany w rozmiarze i kształcie narządów oraz sposób cieniowania każdego z nich.
Biopsja pod kontrolą USG
Dostępność aparatu USG pozwala nam także po jego kontrolą wykonywać biopsję narządów wewnętrznych. Taka technika jest znacznie bezpieczniejsza i zwykle ma większą wartość diagnostyczną niż tzw. biopsja ślepa. Działanie USG pozwala nam także zobrazować zmiany w dużych narządach, takich jak wątroba i nerki, które mogłyby pozostać niezauważone np. podczas operacji.
Czy wykonuje się USG przed kastracją?
Diagnostyka przedoperacyjna z użyciem USG w przypadku kastracji wykonywana jest u wnętrów, czyli samców, u których nie doszło do zstąpienia jąder do moszny oraz przy podejrzeniu chorób prostaty! Znalezienie jąder w jamie brzusznej wnętrów pozwala na dokładniejsze zaplanowanie operacji.
Dla uzyskania pełnego obrazu narządów jamy brzusznej wskazana jest:
- 12h głodówka,
- podanie środków eliminujących gaz z przewodu pokarmowego np. Espumisanu – wypełniony żołądek zasłoni obraz innych narządów,
- pełen pęcherz moczowy znacząco ułatwia badanie, pacjent nie powinien oddać moczu przez 2 godziny przed badaniem.
UWAGA: W przypadku nieplanowanego badania w stanach zagrożenia życia lub chorobach badanie wykonuje się bez wcześniejszego przygotowania!