Twój kot skończył już 8-9 lat? Czas zacząć myśleć o nim, jak o starszym pupilu! Chcąc cieszyć się jego długim i komfortowym życiem, zadbaj o kilka szczegółów! Czego potrzebuje koci senior?
Spis treści
Koci senior – wizyta w gabinecie weterynaryjnym Goldenvet
W naszym gabinecie weterynaryjnym dokładamy wszelkich starań, by kocie wizyty były jak najmniej stresujące, a wszystkie procedury zostały wykonane sprawnie! Nasze zalecenia dotyczące opieki medycznej nad starszymi kotami obejmują:
- Profilaktyczne badania krwi minimum co 12 miesięcy – podstawowe badanie obejmuje morfologię oraz biochemię, która służy m.in. ocenie stanu wątroby oraz nerek kociego seniora. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości dobieramy odpowiednie postępowanie lecznicze oraz zwiększamy częstotliwość badań krwi, by skutecznie monitorować dalsze zmiany oraz efekt terapii.
- Szczepienia profilaktyczne – u seniorów nie ma konieczności wykonywania ich co roku, ale warto jednak podawać dawki przypominające co dwa lub trzy lata.
- Odrobaczanie co 3-6 miesięcy lub parazytologiczne badania kału.
- Profilaktyka przeciwpchelna co kilka lub kilkanaście tygodni (wg zaleceń producenta wybranego preparatu).
- Kontrolne USG jamy brzusznej w celu wykrycia nowotworów, zmian w nerkach oraz potencjalnych problemów w innych narządach.
- Kontrole stomatologiczne!
Żywienie kotów starszych
Zadbaj o to, by Twój kot otrzymywał wysokostrawną karmę dobrej jakości. Zwróć uwagę, by pierwszym składnikiem na liście użytych produktów było mięso! W przypadku karm dla kocich seniorów mile widziany jest dodatek siarczanu chondroityny, glukozaminy, kwasów omega-3 oraz omega-6, a także przeciwuletaniaczy.
Pamiętaj, że zdolność do trawienia tłuszczy ulega zmniejszeniu! Zwróć uwagę, by w karmie Twojego kota było go od 10 do 25%, choć u osobników mało aktywnych maximum to 18%!
Koci senior, a pielęgnacja
Pielęgnacja sierści zajmuje kotom ponad 50% ich czasu! Niestety podczas wylizywania futra połykają one pojedyncze włosy, co może doprowadzać do tworzenia się tak zwanych kul włosowych (pilobezoarów) w ich przewodzie pokarmowym. Pamiętaj zatem o regularnym podawaniu past odkłaczających!
Zwracaj także uwagę na stan sierści swojego kota. Brak odpowiedniej samopielęgnacji wskazuje na problemy zdrowotne! Zabierz zwierzę do gabinetu weterynaryjnego w celu diagnostyki problemu oraz pomóż mu wykonując kąpiel, usuwając kołtuny i regularnie wyczesując jego sierść!
Czego potrzebuje koci senior? – dodatkowe wskazówki dla opiekunów starszych kotów
- Zapewnij kotu łatwy dostęp do jedzenia, wody oraz kuwety!
- Zwiększ liczbę kuwet, jeśli kot ma problem z trzymaniem moczu.
- Wymień kuwetę na taką o bardzo niskich bokach.
- Zadbaj o komfort psychiczny oraz fizyczny kota! Jeśli nie jest w stanie wskakiwać na ulubiony parapet, stwórz dla niego rampę, by mógł bezpiecznie docierać do wybranego miejsca.
- W przypadku kotów borykających się z osłabieniem widzenia możesz zostawiać w domu zapalone lampki nocne, które pomogą seniorowi podczas późnych wędrówek.
- Jeśli Twój kot jest niewidomy, nie podnoś go bez przyczyny, a zanim go dotkniesz, wołaj jego imię!
- Do kotów, które nie słyszą zbliżaj się od przodu, a nie od tyłu, aby go nie przestraszyć!