Gdy przychodzi wiosna pojawiają się kleszcze. Te małe pajęczaki stanowią duże zagrożenie dla psów, ponieważ przenoszą groźne choroby. Kiedyś kojarzone jedynie z lasem lub wakacjami na wsi, obecnie coraz częściej kryją się w trawnikach miejskich parków. Ostatnio nie są też im straszne niskie temperatury co powoduje, że są spotykane nawet w zimnych miesiącach.

Jak więc zapobiegać chorobom odkleszczowym?
Aby ochronić psa przed kleszczami, należy sięgnąć po dostępne na rynku preparaty biobójcze:
spot-on (krople),obroże, spraye czy tabletki do rozgryzania . Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym, co będzie najlepszą opcją w konkretnym przypadku. Szukając właściwej metody zabezpieczenia należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak sposób aplikacji preparatu, czas działania czy wodoodporność.

Najbardziej tradycyjnym preparatem zabezpieczającym na kleszcze są krople. Kropimy je na skórę (po rozchyleniu sierści) w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa zaczynając od karku. Przed zakropieniem i kilka dni po nim nie należy psa kąpać. Preparat wnika przez skórę i rozchodzi się po podskórnych naczyniach krwionośnych  zapewniając ochronę przez  4tygodnie. Preparaty typu spot-on można podawać już powyżej 8 tygodnia życia.

Wygodniejszą formą ochrony przeciwkleszczowej są obroże, ponieważ  działają one przez praktycznie cały sezon czyli 7-8msc. Mają działanie zarówno odstraszające i kleszczobójcze. Aby obroża spełniała dobrze swoją funkcję musi być odpowiednio założona. Nie może być więcej luzu niż na dwa palce między szyją psa a obrożą. Pies powinien nosić obrożę przez całą dobę a raz na jakiś czas należy ją przetrzeć aby odblokować pory, którymi są uwalniane substancje czynne. Dobrej jakości obroże są wodoodporne i bezzapachowe i nadają się dla psów zarówno młodych jak i starszych.

Spraye bardzo dobrze sprawdzają się u psów poniżej 2kg lub bardzo młodych poniżej 8tyg życia. Dla większych psów nie są zbyt opłacalne ponieważ zwykle trzeba wykonać około 10 psiknięć na kg masy ciała. Można je stosować jako dodatkową ochronę odstraszająca u większych psów, podczas wyjazdów na tereny obfitujące w kleszcze.

Ciekawą propozycją są również tabletki smakowe, które w zależności od producenta działają od 4 do 12 tygodni. Substancja czynna tabletki po podaniu doustnym szybko wchłania się i rozchodzi za pomocą białek osocza po organizmie.  U bardzo małej ilości psów mogą się pojawić przejściowe objawy żołądkowo jelitowe, które bardzo szybko mijają.

Najważniejsza w ochronie przeciw kleszczom jest regularność. Nie należy dopuszczać do powstania tzw„okienka”w podawaniu preparatów. Najlepiej stosować je już kilka dni przed upływem końca działania.

Pamiętajmy, że żadna metoda nie chroni w stu procentach.  Z racji tego, że nie każdy preparat działa odstraszająco, kleszcze mogą się wbić w skórę psa. Po rozpoczęciu żerowania powinny się ususzyć i odpaść, aby nie doszło do przeniesienia choroby .

Choroby odkleszczowe są częstym problemem zagrażającym życiu i zdrowiu Twojego psa, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę przeciwkleszczową aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Menu