Sterylizacja i kastracja to dwa zabiegi ważne w profilaktyce zdrowia zwierząt domowych, które jednocześnie służą kontrolowaniu ich płodności. Istotą kastracji u samców jest chirurgiczne usunięcie obu jąder, a sterylizacji samic usunięcie jajników oraz macicy. Oba zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym!
W gabinecie weterynaryjnym GoldenVet dokładamy wszelkich starań, by zabieg był bezpieczny, a pacjent czuł się komfortowo. Dysponujemy profesjonalną salą operacyjną oraz doświadczeniem w zakresie chirurgii miękkiej. Wykonujemy także badania krwi oraz podstawowe badanie kardiologiczne w celu klasyfikacji pacjenta do zabiegu! Wahasz się? Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Dlaczego sterylizacja chirurgiczna jest lepsza od farmakologicznej?
Sterylizacja farmakologiczna polega na podawaniu zwierzętom hormonów w formie tabletek lub zastrzyków. Wydaje się prosta i mniej inwazyjna niż sterylizacja chirurgiczna, ale w rzeczywistości niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia ropomacicza, nowotworów gruczołu mlekowego oraz narządów rozrodczych.
Jakie są zalety sterylizacji/kastracji?
Opiekunom, którzy zastanawiają się, czy warto poddać zwierzę zabiegowi sterylizacji lub kastracji mówimy: “Warto!” Zabiegi te stanowią przede wszystkim profilaktykę zdrowia Waszego pupila! Samice pozbawione narządów rozrodczych nie zachorują na stanowiące śmiertelne zagrożenie ropomacicze, a zmniejszenie poziomu hormonów płciowych minimalizuje ryzyko guzów nowotworowych listwy mlecznej. Dzięki zabiegowi chronione są również samce, u których nie pojawi się nowotwór jąder oraz rozrost gruczołu krokowego. Zwierzęta po zabiegu stają się zwykle bardziej towarzyskie i łagodniejsze, a opiekun nie musi martwić się ucieczkami psa lub kocura, czy niechcianą ciążą u suki lub kotki.
Czy sterylizacja sprawi, że zwierzę będzie otyłe?
Zabieg kastracji oraz sterylizacji zmniejszy potrzeby energetyczne Twojego pupila! Przyjmuje się, że stanowi to predyspozycję do nadwagi, ale nie jest jednak bezpośrednią przyczyną otyłości! Nadmiar kilogramów pojawia się zwykle u osobników karmionych nieodpowiednimi produktami lub otrzymujących zbyt dużo przekąsek. Gabinet weterynaryjny GoldenVet to miejsce, gdzie dowiesz się wszystkiego o opiece nad zwierzeciem po starylizacji! Nasza zaloga pomoże m.in. w doborze karmy odpowiedniej dla nowych potrzeb żywieniowych psa lub kota, tak by zwierzę nie przyjmowało zbędnych kalorii!
Sterylizacja kotki
Sterylizacja ochroni Twoją kotkę przed ropomaciczem oraz zmniejszy prawdopodobieństwo nowotworów gruczołu mlekowego dlatego, jeśli Twoja kocica ma już około 6 miesięcy czas na telefon do gabinetu weterynaryjnego. Sprawdź, jak przygotować zwierzę do operacji i jak przebiega sterylizacja kotki.
Kastracja kota
Twój kocur ma już około 7-8 miesięcy? Być może już niedługo zacznie znaczyć teren moczem albo uciekać z domu w poszukiwaniu kotek w rui! Chcesz tego uniknąć? Kastracja kota sprawi, że nie będziesz mieć problemu z zapachem kociego moczu, a zwierzę stanie się bardziej towarzyskie, spokojne i związane z domem. To jednak niejedyne zalety kastracji. Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Sterylizacja psa
Idealny czas na zabieg zależy od wielkości Twojego psa! Suczki ras dużych i olbrzymich warto poddać zabiegowi jeszcze przed pierwszą cieczką, co zmniejsza ryzyko posterylizacyjnego nietrzymania moczu. W przypadku małych ras poczekaj 3-4 miesiące od zakończenia cieczki. Masz pytania? Przeczytaj o zaletach sterylizacji oraz sposobie przeprowadzania operacji.
Kastracja psa
Kastracja to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym w wieku 6 miesięcy u psów ras małych lub po 16 miesiącu życia u psów dużych i olbrzymich. Sprawdź jak przygotować czworonoga oraz jakie zalety płyną z zabiegum jakim jest kastracja.