Sterylizacja i kastracja

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo

Sterylizacja zwierząt domowych to ważna decyzja, która dotyczy nie tylko zdrowia i dobrego samopoczucia naszego pupila, ale również spełnienia odpowiedzialności jako opiekuna. Zastanawiasz się nad zabiegiem u Twojego pupila? Wybór metody sterylizacji, jaką chcemy poddać nasze zwierzę, zależy od wielu czynników, w tym od naszych oczekiwań i kondycji zdrowotnej zwierzęcia. Należy również uwzględnić potencjalne korzyści dla zwierzaka, takie jak eliminacja niepożądanych zachowań, zmniejszenie ryzyka pewnych schorzeń czy uniknięcie nieplanowanej ciąży. Każda z dostępnych metod sterylizacji ma swoje plusy i minusy, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z nimi, by dokonać świadomego wyboru najlepiej dostosowanego do indywidualnych potrzeb każdego pupila.

Jakie są zalety sterylizacji/kastracji?

Opiekunom, którzy zastanawiają się, czy warto poddać zwierzę zabiegowi sterylizacji lub kastracji mówimy: “Warto!” Zabiegi te stanowią przede wszystkim profilaktykę zdrowia Waszego pupila. Samice pozbawione narządów rozrodczych nie zachorują na stanowiące śmiertelne zagrożenie ropomacicze, a zmniejszenie poziomu hormonów płciowych minimalizuje ryzyko guzów nowotworowych. Dzięki zabiegowi chronione są również samce, u których nie pojawi się nowotwór jąder oraz rozrost gruczołu krokowego. Zwierzęta po zabiegu stają się zwykle bardziej towarzyskie i łagodniejsze, a opiekun nie musi martwić się ucieczkami psa lub kocura, czy niechcianą ciążą u suki lub kotki.

Czy sterylizacja sprawi, że zwierzę będzie otyłe?

Zabieg kastracji oraz sterylizacji zmniejszy potrzeby energetyczne Twojego pupila. Przyjmuje się, że stanowi to predyspozycję do nadwagi, ale nie jest jednak bezpośrednią przyczyną otyłości! Nadmiar kilogramów pojawia się zwykle u osobników karmionych nieodpowiednimi produktami lub otrzymujących zbyt dużo przekąsek. Aby uniknąć zbytniego przybrania na wadze przez zwierzaka trzeba zaopatrzyć się w karmę odpowiednią dla nowych potrzeb żywieniowych psa lub kota, tak by zwierzę nie przyjmowało zbędnych kalorii.

sterylizacja i kastracja pies w znieczuleniu ogólnym

Czym różni się sterylizacja od kastracji?

Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które często są używane zamiennie, ale mają pewne różnice. Kastracja dotyczy głównie samców i polega na chirurgicznym usunięciu jąder. Sterylizacja jest częściej wykonywana u samic i polega na usunięciu jajników i często również macicy. Oba zabiegi prowadzą do niepłodności, ale różnią się rodzajem operacji oraz wpływem na organizm zwierzęcia, co uzależnione jest od płci.
Dobrze jest również wiedzieć, że oba zabiegi są nieodwracalne i prowadzą do trwałej niepłodności zwierzęcia. Zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym!

Jak przygotować zwierzę do zabiegu sterylizacji i kastracji?

Przed zabiegiem sterylizacji lub kastracji warto odbyć wizytę kontrolną u weterynarza, który dokładnie zbada zwierzę i doradzi, jak je przygotować do zabiegu. W większości przypadków zwierzę powinno być na czczo przez kilka godzin przed zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko komplikacji związanych z znieczuleniem ogólnym. Warto również zrobić podstawowe badania krwi, aby upewnić się, że zwierzę jest zdrowe i gotowe do operacji.

Metody sterylizacji

Sterylizacja chirurgiczna a farmakologiczna, którą wybrać?

Sterylizacja farmakologiczna polega na podawaniu zwierzętom hormonów w formie tabletek lub zastrzyków. Wydaje się prosta i mniej inwazyjna niż sterylizacja chirurgiczna, ale w rzeczywistości niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia ropomacicza, nowotworów gruczołu mlekowego oraz narządów rozrodczych. Dlatego sterylizacja chirurgiczna jest naszym zdaniem lepsza od farmakologicznej.
Jednak każda z tych metod ma swoje zalety i wady, i wybór metody powinien być dokonany po konsultacji z weterynarzem, aby najlepiej dopasować ją do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Kiedy sterylizować, kastrować i o czym warto wiedzieć?

Sterylizacja kotki

Sterylizacja ochroni Twoją kotkę przed ropomaciczem oraz zmniejszy prawdopodobieństwo nowotworów gruczołu mlekowego. Dlatego, jeśli Twoja kocica ma już około 6 miesięcy czas na telefon do weterynarza.

Kastracja kota

Twój kocur ma już około 7-8 miesięcy? Być może już niedługo zacznie znaczyć teren moczem albo uciekać z domu w poszukiwaniu kotek w rui! Chcesz tego uniknąć? Kastracja kota sprawi, że nie będziesz mieć problemu z zapachem kociego moczu. Ponadto, zwierzę stanie się bardziej towarzyskie, spokojne i związane z domem. To tylko z niektórych korzyści. Warto więc, dowiedzieć się więcej o tym zabiegu i jego następstwach.

czarna kota sterylizacja
kastracja psa

Sterylizacja suki

Idealny czas na zabieg zależy od wielkości Twojego psa! Suczki ras dużych i olbrzymich warto poddać zabiegowi jeszcze przed pierwszą cieczką, co zmniejsza ryzyko posterylizacyjnego nietrzymania moczu. W przypadku małych ras poczekaj 3-4 miesiące od zakończenia cieczki. Warto dowiedzieć się więcej, żeby decyzja o sterylizacji była w pełni świadoma oraz żebyśmy byli odpowiednio przygotowani do opieki pooperacyjnej.

Kastracja psa

Kastracja to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. U psów ras małych w wieku 6 miesięcy lub po 16 miesiącu życia u psów dużych i olbrzymich.

Jakie są minusy sterylizacji i kastracji u psów i kotów?

Minusy sterylizacji:

  • Zabieg chirurgiczny: Jak każda operacja, sterylizacja niesie ryzyko powikłań związanych z anestezją i chirurgią.
  • Zmiany w metabolizmie: Po zabiegu zwierzęta mogą być bardziej podatne na otyłość, więc dieta i ruch są naprawdę ważne w tym przypadku!

Minusy kastracji:

  • Ryzyko chirurgiczne i anestezjologiczne: Tak samo jak sterylizacja, kastracja jest zabiegiem inwazyjnym.
  • Zmiany hormonalne: Mogą wpłynąć na zachowanie i zdrowie zwierzęcia, np. zwiększyć ryzyko otyłości.

Podejmij decyzję w pełni świadomie!

Decyzja o sterylizacji lub kastracji zwierzęcia jest ważnym wyborem, który wpływa nie tylko na zdrowie, ale i na jakość życia naszego pupila. Wybierając się na taki zabieg do profesjonalnej placówki weterynaryjnej, możemy być pewni, że nasze zwierzę otrzyma najlepszą możliwą opiekę. Możesz skonsultować się z weterynarzem w GoldenVet, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i upewnić się, że podejmujesz decyzję w pełni świadomie. Nie zapomnij również dostosować diety i stylu życia zwierzęcia po zabiegu. Możemy Ci w tym pomóc dając odpowiednie wskazówki podczas wizyty.