Lato to czas urlopów, a psy coraz częściej stają się towarzyszami naszych podróży! Jak przygotować siebie i swojego pupila na wspólny wyjazd? Dowiedz się, jak dokumentów potrzebujesz, gdy planujesz wakacje z psem oraz poznaj nasze porady dotyczące opieki nad czworonogiem podczas upałów, transportu oraz drobnych wypadków!
Spis treści
Podroż samochodem – co warto wiedzieć, gdy jedziesz na wakacje z psem?
Wybierając się we wspólną podróż samochodem, zapewnij swojemu psu bezpieczną formę transportu! Do wyboru są:
- specjalne klatki,
- transportery, które można przymocować pasami,
- szelki mocowane do pasów.
Kupując transporter, zwróć uwagę na możliwość przypięcia go pasami oraz ilość i wielkość otworów wentylacyjnych.
Macie już klatkę lub transporter? Czas ruszać w drogę! Staraj się jednak nie podróżować w czasie najwyższych temperatur. Jadąc z psem lepiej wyruszyć w podróż wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, ewentualnie nocą! Pamiętaj, by zabrać ze sobą dużą ilości wody. W ten sposób nie zabraknie ci jej np. w przypadku awarii samochodu i konieczności oczekiwania na pomoc drogową.
Choroba lokomocyjna u psów
Część czworonogów źle znosi jazdę samochodem! W takim przypadku nie karm pupila przed jazdą i/ lub zastosuj specjalne środki. W naszym gabinecie weterynaryjnym udzielimy Ci wszystkich informacji i dobierzemy właściwą dawkę leków.
Pies, a upał
Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu pomyśl, o tym jak pomożesz pomóc swojemu pupilowi przetrwać potencjalne upały. Opcji jest kilka:
- stały dostęp do świeżej i czystej wody,
- specjalne maty chłodzące lub ręcznik, który będziesz zwilżać chłodną wodą,
- schłodzony Kong lub inna zabawka z jedzeniem,
- właściwa cyrkulacja powietrza i zastosowanie wentylatorów (zawsze zabezpieczaj je przed dostępem zwierząt).
Wakacje z psem – jak wyrobić paszport dla psa?
Jeżeli chcesz wyjechać z psem za granicę, będziesz potrzebował paszportu. Jest to dokument, który pozwala zidentyfikować zwierzę oraz potwierdza jego aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. W naszym gabinecie wyrobisz go zwykle w ciągu jednego lub dwóch dni.
Pamiętaj jednak że jego ważność determinowana jest przez aktualność szczepienia przeciwko wściekliźnie. W przypadku pierwszej dawki u szczeniąt lub przekroczenia ustawowego okresu 12 miesięcy pomiędzy iniekcjami, szczepienie zyskuje ważność dopiero po 21 dniach.
Przed wyjazdem za granicę koniecznie sprawdź wszystkie wymagania danego kraju oraz linii lotniczych lub innych przewoźników. Dzięki takiej wiedzy unikniesz przykrych niespodzianek. Przypominamy także, że przed przekroczeniem granicy, musisz odrobaczyć swojego ulubieńca w odpowiednim czasie!
Pierwsza pomoc podczas wakacyjnych wypadków
Wakacje powinny być czasem beztroski, ale nie są one wolne od nieszczęśliwych wypadków! Zabierz ze sobą apteczkę, która nada się zarówno dla ciebie, jak i Twojego pupila. Pamiętaj jednak, by było w niej odpowiednio więcej materiałów opatrunkowych, co ma znaczenie, gdy konieczne jest równoczesne udzielanie pomocy człowiekowi i zwierzęciu.
Latem najczęściej zdarzają się użądlenia owadów. Na wypadek takich okoliczność możesz mieć ze sobą maści na ukąszenia dla ludzi. Wcześniej obejrzyj jednak miejsce wkłucia i usuń potencjalne żądło, a następnie je zdezynfekuj. Staraj się nie zakładać opatrunków, lepiej mieć ze sobą kołnierz dla psa!
Dość często zdarzają się także różnego rodzaju zranienia, a szczególnie nieprzyjemne są te dotyczące opuszek łap! Niewielkie rany możesz oczyścić i spryskać je płynem antyseptycznym, a następnie założyć opatrunek z gazy oraz bandaża. Niestety głębsze rany wymagają szycia. Zalecamy zatem, by zorientować się przed wyjazdem, gdzie będzie najbliższa klinika weterynaryjna.
Życzymy Wam bezpiecznych i udanych wakacji!