Pierwsza wizyta w gabinecie

Pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym powinna mieć miejsce około tydzień po przyjęciu pod swój dach zwierzęcia. Nie ma potrzeby przychodzić już drugiego dnia po przyjeździe szczenięcia/kocięcia do domu, gdyż ma on wystarczająco dużo stresu związanego ze zmianą miejsca i zabraniem od matki. Zarówno zwierzę jak i właściciel poznają też wtedy swoje zachowania i budują relacje.

Jak wybrać gabinet?
Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii jest dość stresującym przeżyciem dla młodego zwierzęcia, dlatego należy zrobić wszystko by była ona przyjemnie kojarzona. Ważne, by zabrać zwierzę do sprawdzonego gabinetu, gdzie wiemy, że opieka jest na wysokim poziomie a lekarze weterynarii w sposób właściwy i delikatny postępują ze zwierzęciem. Dzięki temu będziemy spokojni, że zwierzę otrzyma właściwą opiekę i troskę. Wbrew pozorom delikatność, dobre podejście do szczenięcia jest niezwykle ważne – pamiętajmy, że to jego pierwsza wizyta w gabinecie i to zapamięta utkwi mu w głowie na całe życie. Jeśli dobrze będzie kojarzył to miejsce, nigdy nie będziemy mieli kłopotów z obcięciem pazurów, szczepieniem czy dłuższym leczeniem.

Co warto zabrać na pierwszą wizytę?
-książeczkę zdrowia jeśli posiada
-kocyk by czuł się bezpiecznie
-ulubioną zabawkę
-obroże i smycz by móc kontrolować, gdzie się przemieszcza

W gabinecie
W trakcie wizyty lekarz zwraca uwagę na zachowanie zwierzęcia, na to czy jest pobudzone i podekscytowane, czy też kuli się w ramionach właściciela. Pozwala to stwierdzić, jaki jest ogólny stan zwierzęcia, czy prawidłowo reaguje na bodźce zewnętrzne oraz jaką ma postawę, jaki jest jego stan psychofizyczny.
Kiedy zwierzę się uspokoi i poczuje się bardziej pewnie można przejść do właściwego badania ogólnego.

Pierwsza część badania obejmuje ważenie psa. Przyrost wagi powinien być proporcjonalny do wysokości w kłębie. Następnie lekarz sprawdza głowę zwierzęcia aby wykluczyć wszelkie deformacje. Bardzo ważna jest ocena zgryzu i ewentualne zdiagnozowanie chorób przyzębia.
Kolejny etap to ocena stanu skóry. Pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza pozwala wcześnie stwierdzić, czy na skórze nie znajdują się niepokojące zmiany: rany, zgrubienia oraz ewentualne ektopasożyty. Rutynowym zabiegiem jest także mierzenie temperatury ciała zwierzęcia, osłuchanie jego klatki piersiowej i kontrola oddechu oraz omacywanie jamy brzusznej i węzłów chłonnych.
Następnie lekarz omawia z właścicielem stan zdrowia zwierzęcia, odpowiada na ewentualne pytania i ustala się kalendarz szczepień i odrobaczania.

Odpowiednio przeprowadzona pierwsza wizyta nagrodzona smakołykiem może być nawet przyjemna 🙂