Nie lekceważ braku apetytu u zwierzaka!
Brak apetytu u psa to sygnał, który nigdy nie powinien być lekceważony, szczególnie jeżeli towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty czy ból brzucha. Tak jak w przypadku Jerry’ego, 5-letniego Maltańczyka, który trafił do nas z właśnie takimi objawami. Dzięki szybkiej diagnostyce, w tym badaniu USG, udało nam się zdiagnozować i podjąć skuteczne leczenie.
Dlaczego pies nie ma apetytu?
- Choroby układu pokarmowego
Problemy z trawieniem, zapalenie żołądka czy jelit, mogą skutkować brakiem apetytu. - Stres i nuda
Zmiana środowiska, brak stymulacji czy też separacja od właściciela mogą powodować, że pies przestanie jeść. - Zmiany w diecie
Nagłe wprowadzenie nowego pokarmu do diety może spowodować, że pies będzie miał problem z apetytem. - Choroby poważne
Niekiedy brak apetytu może być symptomem chorób tak poważnych jak nowotwory, choroby układu krążenia czy schorzenia endokrynologiczne. - Efekty uboczne leków
Jeżeli Twój pies jest na jakiejkolwiek terapii, brak apetytu może być efektem ubocznym leków.
Kiedy zabrać psa do weterynarza przez brak apetytu?
Jeżeli brak apetytu u Twojego psa trwa dłużej niż 24 godziny, i szczególnie jeśli towarzyszą mu inne symptomy, takie jak letarg, wymioty czy biegunka, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z weterynarzem.
Znaczenie badania USG w diagnostyce
Niezwykle istotne jest wykonywanie regularnych badań, w tym USG, które pozwala na wykrycie wielu schorzeń we wczesnym stadium. Im wcześniej wykryjemy problem, tym szybciej możemy działać. W przypadku Jerry’ego szybka diagnoza i interwencja chirurgiczna zdecydowanie uratowały mu życie.
Reaguj odpowiednio!
Nie czekajmy, aż stan naszego pupila się pogorszy. Pamiętajmy, że odpowiedzialność za zdrowie i dobrostan naszych czworonogów spoczywa na nas, właścicielach. Dzięki regularnym badaniom, w tym badaniu USG, możemy zapobiec niepotrzebnym cierpieniom naszych ukochanych zwierzaków. Ostrożności nigdy za wiele!
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz porady, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nie lekceważ sygnałów wysyłanych przez Twojego pupila, działaj szybko i odpowiedzialnie.