Najtrudniejsza decyzja, którą jako właściciele zwierząt musimy podjąć.
Dzisiaj poruszymy temat bardzo trudny, drażliwy, a także niezwykle kontrowersyjny- powiemy sobie słów kilka o eutanazji zwierząt. Co to jest eutanazja? Kiedy wykonujemy eutanazję? Jakie są koszty eutanazji? Czy psa/kota boli podczas zabiegu? Postaram się udzielić najlepszych odpowiedzi na te i inne pytania.
Co to jest eutanazja?
Jest to spowodowanie przedwczesnej śmierci, potocznie nazywana usypianiem, za pośrednictwem leku farmakologicznego.
Kiedy decydujemy się na eutanazję?
Decyzję o eutanazji podejmujemy po dokładnym wywiadzie i badaniu klinicznym. Analizujemy wszystkie argumenty za i przeciw. To nigdy nie jest decyzja podejmowana pochopnie. Nie opieramy się wyłącznie na prośbie właściciela. Dla nas, jako lekarzy, to również trudna decyzja. Jest to ostateczność, wybierana tylko gdy brak innych rozwiązań. Naszym celem jest zapewnienie zwierzęciu jak najdłuższego życia w komforcie. Nadmierne przedłużanie życia w bólu czy chorobach nie jest dobrym rozwiązaniem.
Eutanazja w świetle prawa.
Prawo przewiduje kilka wskazań do eutanazji zwierzęcia: agresja, nieuleczalne choroby, brak pieniędzy na leczenie, nagły wypadek i poważne obrażenia.
W jakich sytuacjach właściciel powinien rozważyć eutanazję swojego zwierzęcia?
Pomijając oczywiście wypadki nagłe, do których nie jesteśmy w stanie się należycie przygotować, czy przemyśleć swojej decyzji. W przypadku chorób wyniszczających (np. nowotworowych), które znacznie wpływają na funkcjonowanie naszego pupila, w przypadku sędziwego wieku, kiedy to zwierzę nie ma duże problemy z poruszaniem się, załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych bądź jeśli mamy do czynienia z silnym bólem. Najczęstszym objawem, który pomaga nam podjąć decyzję o uśpieniu jest permanentna niechęć do pobierania pokarmu lub wody oraz brak chęci do życia.
Co zrobić jeśli zdecydujemy się na uśpienie naszego pupila?
Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu weterynaryjnego, gdzie wspólnie rozważymy wszystkie możliwe rozwiązania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy Państwu w tych ciężkich chwilach.
Czy mogę sam podjąć decyzję o eutanazji zwierzęcia i zażądać aby lekarz weterynarii ją wykonał?
Absolutnie nie. Zabieg nigdy nie zostanie przez nas wykonany bez uprzedniego badania klinicznego i stwierdzenia, że nie ma innego rozwiązania. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić sytuacji, w której wykonamy eutanazję na życzenie, bo pies jest już stary, a kot się znudził, nie ma takiej opcji.
Jak wygląda zabieg eutanazji? Czy psa/kota boli podczas zabiegu?
Najlepiej podjąć decyzję odpowiednio wcześnie, abyśmy wspólnie mogli jak najlepiej przygotować się do tego trudnego zabiegu. Na wykonanie eutanazji potrzebujemy Państwa pisemnej zgody. Dobrze jest przyjść dzień przed zabiegiem, aby podpisać zgodę i uregulować płatności. W ten sposób czas odejścia pupila pozostanie wolny od formalności i będzie można poświęcić go na pożegnanie ukochanego towarzysza.
Zabieg zaczynamy od podania środka do narkozy, aby uspokoić zwierzę i wprowadzić je w bezbolesny sen. W tym czasie pozostawiamy właściciela sam na sam ze zwierzakiem, aby mogli się w spokoju pożegnać. W kolejnych etapach tego procesu nie muszą Państwo być obecni, jeśli sobie tego nie życzą. Zawsze informujemy o takiej ewentualności.
Następnie zakładamy wenflon i podajemy środek usypiający, który zatrzymuje akcję serca. Potwierdzamy to poprzez badanie kliniczne.
Czy zostawać do końca zabiegu?
Zachęcamy was do bycia z pupilem do końca. Każdy ma różną wrażliwość, ale dla zwierzęcia jesteśmy całym światem. Zwierzę nie chce być samo, szczególnie w gabinecie weterynaryjnym. Obecność właściciela może pomóc zwierzęciu. Gabinety weterynaryjne nie są najprzyjemniejszymi miejscami. Zwierzęta są mądre i wiedzą, co je czeka. Bądźmy przy nich w tych trudnych chwilach. One zawsze nas wspierały, teraz to nasza kolej.
Co dzieje się z ciałem zwierzęcia po eutanazji?
Ciało jest przekazywane firmie zajmującej się kremacją.
Jaki jest koszt eutanazji zwierzęcia?
Koszt uzależniony jest od masy ciała zwierzęcia, dlatego ustalany jest indywidualnie przed każdym zabiegiem.
I ostatni punkt, ale jeden z ważniejszych, należy do zabiegu przygotować przede wszystkim siebie. Jest to niesamowicie trudna chwila, nad emocjami nie będziemy w stanie zapanować i nie ma się co przed tym wzbraniać, pożegnanie naszego ukochanego futrzaka jest jedną z najcięższych chwil w naszym życiu więc warto chociaż w niewielkim stopniu postarać się uspokoić, np. lekami ziołowymi, przede wszystkim żeby nie przekazać negatywnych emocji naszemu pupilowi, nasz spokój będzie dla niego oparciem w tej trudnej chwili. Nie wykonujmy też żadnych czynności świadczących o tym, że ta wizyta w gabinecie będzie się tak znacznie różnić od poprzednich, nie ściągajmy obroży czy szelek, zachowajmy pozory normalności, które pomogą nam jak i pupilowi.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje przybliżą nieco Państwu zabieg eutanazji oraz pomogą się na niego przygotować, chociaż merytorycznie, bo do takiej chwili nikt nigdy nie będzie gotowy w stu procentach i my to oczywiście rozumiemy.