Na co może zachorować starszy kot? Odpowiedzi jest wiele, ale jedną z najczęstszych chorób średniego oraz podeszłego wieku u tego gatunku jest nadczynność tarczycy u kotów! Co warto o niej wiedzieć?
Spis treści
Nadczynność tarczycy u kotów – na czym polega choroba?
Nadczynność tarczycy u kotów jest związana ze wzrostem produkcji hormonów tarczycy (opisywanych skrótami T3 i T4). Zwiększona ilość trójjodotyroniny i tyroksyny łączy się z powiększeniem tarczycy, która zlokalizowana jest na szyi kota.
Dlaczego tarczyca kota się powiększa?
Powiększenie tarczycy u kota jest najczęściej spowodowane guzem zwanym gruczolakiem. W rzadkich przypadkach nadczynności tarczycy to konsekwencja nowotworu złośliwego (gruczolakoraka).
Objawy nadczynności mogą wywoływać także:
- niedobory lub nadmiar niektórych składników diety,
- chroniczne narażenie na chemikalia zaburzające pracę tarczycy.
Jak działa tarczyca, czyli dlaczego nadczynność powoduje wtóre problemy?
Hormony tarczycy wpływają na funkcjonowanie różnych narządów w ciele człowieka oraz kota, dlatego do objawów choroby zalicza się:
- utratę masy ciała,
- zwiększony apetyt,
- zwiększone pragnienie,
- częstsze oddawanie moczu,
- wymioty,
- biegunkę oraz nadpobudliwość.
W trakcie choroby pogorszeniu ulega także stan sierść, która wydaje się zaniedbana, matowa lub tłusta.
Jak stawiamy diagnozę?
Gabinet weterynaryjny GoldenVet to miejsce, w którym z troską podchodzimy do każdego pacjenta! Podejrzewając, nadczynność tarczycy u kotów, które trafiają do naszego gabinetu, po przeprowadzeniu badania klinicznego obejmującego m.in. omacanie szyi kota w celu sprawdzenia, czy występuje u niego powiększenie tarczycy, zalecamy dodatkowe badania! Nasze podejrzenia potwierdzić może analiza poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę. Większość kotów z nadczynnością tarczycy ma podwyższony poziom hormonu T4 we krwi, choć zdarzają się przypadki objawów choroby z prawidłowym wynikiem T4.
Nadczynność tarczycy u kotów – dlaczego zlecamy także inne badania?
Nadczynność tarczycy wiąże się m.in. z ryzykiem wtórnych chorób serca i nerek. Panel biochemiczny krwi oraz analiza moczu dostarczą nam informacji o stanie pozostałych narządów Twojego pupila!
Jak wygląda leczenie nadczynności tarczycy u kotów?
Istnieje kilka opcji leczenia nadczynności tarczycy u kotów:
- leki,
- terapia jodem radioaktywnym,
- zabieg chirurgiczny i terapia dietetyczna.
Każda opcja ma swoje plusy i minusy, a metoda dopasowywana jest do stanu pacjenta oraz preferencji opiekuna. Leki działają poprzez zmniejszenie produkcji i uwalniania hormonu tarczycy. Nie zapewniają zatem wyleczenia choroby, ale pozwalają na krótko- lub długoterminową kontrolę przebiegu choroby. Ich zaletą jest to, że są łatwo dostępne i niedrogie. Zwierzęta mogą odczuwać jednak skutki uboczne tych preparatów i cierpieć z powodu wymiotów, gorączki, czy osłabienia.
Terapia radioaktywnym jodem jest leczeniem z wyboru w przypadku kotów z nadczynnością tarczycy. Nie jest ona jednak powszechnie dostępna. Zabieg najczęściej leczy nadczynność tarczycy, nie ma poważnych skutków ubocznych i nie wymaga znieczulenia.
Usunięcie gruczołów tarczycy jest stosunkowo prostą procedurą chirurgiczną, która ma dobry wskaźnik powodzenia. Zaletą operacji jest to, że u większości kotów prawdopodobnie przyniesie ona trwałe wyleczenie, a zatem eliminuje potrzebę długofalowego leczenia. Operacja wymaga jednak znieczulenia ogólnego, co wiąże z dodatkowym ryzykiem, jeśli pacjent ma problemy z sercem lub nerkami.
Niektóre badania sugerują, że u części osobników z nadczynnością tarczycy ograniczenie ilości jodu w diecie może być realną opcją leczenia tej choroby. Jest to jednak nieco kontrowersyjny pomysł ze względu na obawy dotyczące wpływu długotrwałego ograniczenia jodu na ogólny stan zdrowia kota. Nadal trwają zatem dyskusje oraz badania nad tą potencjalnie ciekawą opcją!
Powikłania w przebiegu nadczynności tarczycy u kota
U części pacjentów z nadczynnością tarczycy pojawiają się wtórne problemy np. choroby serca i wysokie ciśnienie krwi. Wysoki poziom hormonów tarczycy powoduje przyspieszone tętno i silniejszy skurcz mięśnia sercowego, co może doprowadzić do pogrubienia lewej komory serca. Po opanowaniu choroby podstawowej zmiany sercowe często ulegają poprawie.
Wysokie ciśnienie krwi jest kolejnym potencjalnym powikłaniem nadczynności tarczycy. Może ono powodować uszkodzenie:
- oczu,
- nerek,
- serca, a nawet mózgu.
Pamiętaj, by nie lekceważyć objawów choroby u swojego pupila! Zapraszamy na konsultację w gabinecie weterynaryjnym GoldenVet!